Sıkça Sorulan Sorular

Sorularımız 3 kategoride Toplanmaktadır. Lütfen merak ettiğiniz kategoriyi seçiniz.

  • Hastalıklar
  • Tedavi Şekilleri
  • Resmi İşlemler
Balçova Termal tesisleri nde hangi hastalıklar tedavi edilmektedir ?

- Bel ve boyun hastalıkları (fıtık, artroz, kayma vb.) 
- Romatizmal hastalıklar 
- Kireçlenme 
- Fibromiyalji sendromu 
- Ortopedik düzeltme cerrahisi ve kırık sonrası 
- Protez ameliyatları sonrası 
- Periferal nöropati 
- Sinir ve tendon yaralanmaları 
- Kas ve eklem sertlikleri 
- Nörolojik hastalıklar (omurilik yaralanmaları, kafa travması, felç, parkinson hastalığı, multiple skleroz, denge - koordinasyon bozuklukları, serebral paralizi, yüz felci) 
- İlerleyici kas hastalıkları. 
Hangi hastalıklar fizik tedavi için uygun değildir ?

- Kontrol edilemeyen hipertansiyon 
- Akciğer, kalp, böbrek, karaciğer yetmezliği 
- Aktif tümör varlığında 
- Ateşli enfeksiyöz hastalıklar 
- Kanama ile seyreden hastalıklar 
- Açık yara ve cilt enfeksiyonları 
- Hamilelik 
- İleri dereceli damar hastalıkları 
- Kalp pili olanlar 
- Kognitif bozukluğu olanlar Balneoterapi nedir ?

Balneolojinin sözcük anlamı banyo bilimidir. Bilimsel bir disiplin olarak balneoloji; yer altı, toprak, su ve iklim kaynaklı doğal iyileştirici faktörlerin bilimi olarak tanımlanır. Balneoterapi ise, bu doğal faktörlerle yapılan banyo, içme ve inhalasyon kürleri şeklinde uygulanan bir uyarı - adaptasyon tedavisi yöntemidir. Kaplıca kürü çerçevesinde balneoterapide kullanılan doğal iyileştirici faktörler, yer altı kaynaklı doğal şifalı sular, çamurlar ve iklimsel faktörlerdir.
Fizik tedavi nedir ?

Fizik tedavi; ısı, ışık, su ve çeşitli elektrik akımlarını kapsayan fiziksel ajanlar ile traksiyon gibi mekanik yöntemlerin tedavi amacıyla kullanılmasıdır.
Rehabilitasyon nedir ?

Rehabilitasyon; kişinin doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerinin kaybedilmiş bazen de limitlenmiş olan fonksiyonel kapasitesinin belirlenerek tedavi edilmesi, psikolojik, sosyal ve mesleki açıdan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktır.
Kaplıca tedavisi için en uygun dönem nedir?

Kaplıca ve fizik tedavisi için tüm mevsimler uygundur. Ancak özellikle soğuk iklimde yaşayanlar için iklimsel özelliklerin de tedavi üzerine olan olumlu etkileri nedeniyle uygun dönemler ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.
Kaplıca ve fizik tedavisi için uygun süre ne kadardır ve hangi sıklıkla tekrarlanabilir?

Hastaya ve hastalığa bağlı olarak tedavi süreleri 10-15 veya 21 gündür. Tedavinin tam etkili olması açısından 10 günden az süreler tavsiye edilmemektedir. Tedavi aralıkları ise hastalığa ve hastalığın seyrine bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında değişebilmektedir.
Kaplıca ve fizik tedavisi hangi gün ve saatlerde alınabilir?

Pazar günü hariç haftanın tüm günleri saat 08:00-18:00 arasında fizik tedavisi alınabilmektedir. Tedavi saatleri isteğe göre 19:00 a kadar uzatılabilmektedir. Kaplıca tedavisi için banyo ve havuzlarımız ise haftanın tüm günleri 08:00-20:00 arasında açıktır. Doktor muayeneleri ve tedavi program düzenlemeleri Cumartesi-Pazar günleri hariç saat 09:00-15:30 arasında yapılmaktadır.


turkce norvec english almanca